Psycholog, psychoterapeuta mgr Magdalena Muszyńska
O mnie
Jestem psycholożką i psychoterapeutką; absolwentką pięcioletnich studiów magisterskich w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2006 roku rozpoczęłam zgłębianie tajników psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim, w którym w 2012 roku ukończyłam Całościowy Czteroletni Kurs Psychoterapii atestowany przez Sekcję Naukową Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W 2018 r. uzyskałam Certyfikat Psychoterapeuty Polskiej Federacji Psychoterapii. Zawód psychoterapeuty i skuteczna pomoc pacjentom wymagają stałego rozwoju osobistego i poszerzania kompetencji zawodowych, dlatego na bieżąco uczestniczę w kolejnych szkoleniach, w trakcie których mam możliwość bezpośrednio doświadczać skuteczności stosowanych metod terapeutycznych. Swoją pracę poddaję superwizji, którą uważam za niezbędny element prowadzenia rzetelnej psychoterapii. Moja praca zawodowa zawsze była związana z obszarem zdrowia psychicznego. Doświadczenia zawodowe w zakresie diagnozy i pomocy psychologicznej oraz psychoterapii zbierałam w pracy z pacjentami na oddziale psychiatrycznym i w poradni zdrowia psychicznego, mieszkańcami domu pomocy społecznej, klientami centrum pomocy rodzinie i poradni psychologiczno-pedagogicznej. Różnorodność doświadczeń pozwoliła mi zbadać zarówno moje zasoby, jak i ograniczenia i odkryć obszar, w którym praca daje mi najwięcej satysfakcji i w którym czuję się najbardziej kompetentna – jest nim psychoterapia osób dorosłych.
W pracy z pacjentem najważniejsze jest dla mnie przymierze terapeutyczne, zaufanie i przestrzeganie zasad etycznych. Podstawą udanej terapii jest autentyczna i szczera relacja pacjenta i terapeuty. W swojej pracy terapeutycznej łączę metody pracy wywodzące się z podejścia ericksonowskiego, systemowego i poznawczego, co pozwala mi spotkać się zarówno ze świadomością, jak i nieświadomością pacjenta. Do nieświadomych zasobów pacjenta docieram razem z nim, korzystając z techniki „dialogu głosów”, rysunku, wizualizacji, metafory oraz wykorzystując naturalne skłonności umysłu do wchodzenia w stan transu.
Nie prowadzę psychoterapii dzieci i młodzieży, ale chętnie wspieram rodziców przedszkolaków w poprawie relacji i komunikacji z dziećmi, żeby mogli rozwiązywać bieżące problemy i tworzyć szczęśliwą rodzinę. Bliskie są mi też tematy adopcji oraz radości i problemów rodzicielstwa adopcyjnego.